İçeriğe geç

Rahim ismi şerifi ve faziletleri

ER-RAHİM:

Rahmet,merhamet,şevkat eden.En iyi şekilde koruyup bağışlayan;rahmet ve merhamet sahibi,bağışlama sahibi.

ER-RAHİM;ismi Kur’an-ı kerim’de 220 defa geçmektedir.Ahirette yalnızca dostlarına,iman ehline,rahmet ve merhamet eden demektir.Şevkate ve merhamete ihtiyacı olmayan hiç bir varlık yoktur.Bu yüzden akıllı veya akılsız,bilinçli yada bilinçsiz hemen her varlıkda rahmet ve merhamet eseri görülmektedir.Sadece insanlara değil,hayvanlara,bitkilere bile merhamet etmek,eş dost,akraba ve yakınlara merhametli davranmak gerekir.

İnsan veya hayvan,yakın veya uzak herkese merhamet etmek,Yüce Allah’ın ahlakı ile ahlaklı olmak demektir.

Merhametli olmak aynı zamanda merhamet görmek ve onu hak etmek demektir.Bu açıdan bakıldığında Yüce Allah’ın hiç bir ayrım yapmadan her türlü varlığa gösterdiği geniş ve engin merhametinin nedeni açıkca anlaşılmaktadır.

EBCED DEĞERİ VE ZİKİR SAATİ:

Yüce Allah’ın “Rahim” isminin ebced değeri ve zikri(258) adettir.Zikir saati Güneş,Günü pazar dır.

Özellikleri ve faydaları:

  • Bu ismin zikrine her namazdan sonra devam eden kimse anlamına uygun olarak ahiret nimetlerine kavuşur.Dünyada da nasibini alır,maddi-manevi sıkıntılardan kurtulur.Bir çok nimetlere kvuşur.Çevresinde ilgi ve sevgi görür. Duası dergahı ilahide makbul olur. Bütün kaza ve belalardan, yer gök afetlerinden korunur.
  • Öfkeli ve asbi bir kimse okursa öfkesi geçer,sakinleşir.İçinde gam ve keder olan okursa, ferahlık ve huzur kazanır. Sıkıntılı okursa gönlüne genişlik ve içine ferahlık dolar.
  • Bu mübarek isim, herhangi bir zalimin üzerine okursa, zalim zulmü bırakıp, adaletle hareket etmeye başlar.
  • ER-RAHİM ismi şerifi, bir kağıda(269) defa yazılıp uykusunda korkan ve sürekli ağlayan bir çocuğun üzerine takılsa,çocuk hem korkudan hemde ağlamaktan kurtulur.
  • Beş  vakit namazını kılıp arkasından bu ismi (279) defa okumaya devam eden kimseye Yüce Allah, güzel ahlak sahibi yapar ve bolca rızık verir. bereket ihsan eder. Sıhhat ve afiyet  sahibi yapar, aklına gelmedik nimet ve ihsanlarda bulunur.
  • Darda ve sıkıntıda olanlarla, çaresiz durumda olanlar “Ya Rahman,Ya Rahim” şeklinde okumaya devam ederse, sıkıntıları gider, çaresizlikleri ortadan kalkar, çeşitli lütuflara ihsan ve ikramlara kavuşur.
  • 258 kere yazılıp bir ağacın köküne dökülse meyvesi bol olur.
  • Belirtilen miktarda yazılıp suda silinerek birine içirilirse, yazana çokca sevgi duyar.
  • Errahmani’r-Rahim ismi şerifini gümüş üzerine yazıp boynunda yada parmağında taşıyan kimse her gün(618) defa da okumaya devam eden kimse her türlü korku ve ümitsizlikten emin olur.sıkıntı,üzüntü,gam ve kasamet semtine uğramaz. hayatı huzur ve refah içerisinde geçer, hiç beklemediği ve ummadığı nimetlere ve ihsanlara kavuşur,bolluk ve bereket içinde yaşar.
Kategori:Esmaül Hüsna

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.