İçeriğe geç

Hadislerle Ramazan Ayı ve Faziletleri

Hadis Metni: Size Ramazan ayı geldi. O bereket ayıdır. O ayda tam hayır vardır ve Allah sizi gaşyeder. Rahmetini inzal eder, hataları siler, duaları kabul eder. Sizin rağbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun için Allah’a kendi tarafınızdan hayır ödeyin (Çok hayır yaparak Ramazanın hakkını verin). Zira şaki, o ayda Allah’ın Rahmetinden mahrum kalan kimsedir.

Ramuz el e-hadis, 9. sayfa, 10. hadis

Bu öyle bir aydır ki faziletleri anlatmakla, yazmakla bitmez, 11 ayın sultanı olan bu ayı en güzel şekilde ihya etmek, yapabileceğimiz en önemli yatırımlardan biridir. Bu ayda yapılan her khayrlı işin sevabı kat be kat verilmekte, diğer aylara oranla yapılan her iş bu ayda daha sevablıdır. Bu ay çok bereketlidir. Ramazan ayında Allah teala rahmetini indirir.

O hale bu ayı çok fazla ibadet ile geçirmemiz gerekmektedir, bize verilen sınırlı ömrümüzde, her nefesimizin sayılı olduğu bu hayatta Allah’ın rızasını kazanabileceğimiz en önemli vakit bu zamandır ve bu zamanları boşa geçirmek çok büyük bir üzüntüye sebep olur, şöyle ki bir kul cennete girdiğinde tek bir şeye üzülecektir, o da bu dünya da Allah’ı zikretmeden, onu anmadan geçirdiği vakitlere.

Eğer bu ayı diğer aylarla aynı geçirirsek yahut bu ayda da günah işlemeye, haramlara bakmaya devam edersek müflis yani iflas eden kişi olmuş oluruz. Allah’ın rahmetinden mahrum kalarak bu kadar muazzam bir zamanı elden kaçırmış oluruz.

Hadis Metni: Size Ramazan ayı geldi. O mübarek bir aydır. Allah size Ramazan ayı orucunu farz kıldı. O ayda gök (rahmet) kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve azılı şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Kim o gecenin hayrından mahrum kalmışsa, o kimse hakikaten (bütün hayırlardan) mahrum kalmıştır.

Ramuz el e-hadis, 10. sayfa, 1. hadis

Ramazan ayında oruç tutmak tüm müslümanlara farz kılınmıştır. Özür durumları hariç her müslüman oruç tutmak zorundadır. Oruç tutmanın insana maddi ve manevi faydaları o kadar fazladır ki bunları saymakla bitiremeyiz, her geçen gün bilim yeni yeni faydaları keşfedilmektedir. Hiç şüphesiz ki Allah’u teala insan oğluna fayda vermeyen yahut zararına olan hiçbir şeyi emretmez. Bu ayın en önemli olaylarından biriside bu ayda azılı şeytanların bağlanması, insanoğluna vesvese yahut kötülük fısıldayan bu yaratıkların insanlara musallat olması engellenmektedir.

Ayrıca bu ayda öyle bir gece vardır ki sevab ve fazilet bakımından 1000 aya bedeldir. Bu gece Kadir gecesidir. Bu gece ramazan ayının son 10 gününde saklıdır ve sürekli yer değiştirmektedir. Peygamber efendimiz bu geceyi ve ramazan ayını ihya etmek için ramazanın son 10 gününde itikafa girer ve 10 gün boyunca evine gitmeden mescidde kalarak tüm vakitlerini ibadete ayırmıştır. Kadir gecesini ise ramazanın son 10 gününde, bu 10 günün tekli günlerinde arayın diye de bize tavsiye vermiştir. O halde imkanı olan kişilerin camilerde itikafa girmesi, bu ayda yapılabilecek en faydalı işlerden birisidir. İmkanı olmayanlar ise evlerinde özellik son 10 geceyi ve gündüzü ibadet ile geçirmeleri lazımdır.

Kategori:Özel gün ve geceler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.