İçeriğe geç

Dua ile ilgili bilinmesi gerekenler

Dua ile ilgili bilinmesi gerekenler

Dua çok önemli bir ibadettir, Allah Teala kulun duasına çok önem vermekte ve icabet etmektedir. Çünkü kulun dua etmesi demek, kendisini yaratanın farkında olduğunu anlaması, kulun kendi gücünün yetmediğini, herşeye gücü yeten ve tek olan yaratıcıya sığındığının bir göstergesi anlamına da gelmektedir. Bu sebeplerden dua, ibadetin kendisidir.

 

Her dua kabul olur mu?

Allah’a ihlasla yapılan her dua kabul olur lakin bunun da belirli şartları vardır, öncelikle yaptığımız dua Allah’ın kanuna aykırı olmamalıdır, mesela birilerini ayırmak, haksız yere kazanç sağlamak, başka insanların Hakkı’na geçmeye yol açacak şeyleri istemek gibi. Bu tür duaların kabul olmasını beklemek akıllıca bir iş değildir. Allah asla zulmetmez.

Bazı dualarda hemen gerçekleşmez, belirli bir Zaman’ı vardır. O yüzden dua ettim ama kabul olmadı dememeliyiz. Kul sabırlı olmalı, duasına devam etmelidir.

Bazı dualarda he ne kadar hayırlı görünse bile, Hakkımızda şerli olabilir, bunu ancak Allah Teala bilir. Bu durumlarda yaptığımız bu duaların sevabını Allahu Teala mükafat olarak ahirette verecek ve ey kulum, sen bana şu şu Zamanlarda dua etmiştin fakat ben bunu sana dünyada İhsan etmedim, al işte şimdi sana tüm bu dualarının mükafatını veriyorum, diyecektir.

Duanın kabul olmasında en önemli sebep: ihlas

İhlas, samimiyet demektir. Kalbimizle, sadece Allah’a yönelerek ondan istemek, acizliğimizi itiraf ederek, onun huzurunda durmak, Ona yalvararak dua etmektir. Allah hepimizin ihlasını artırsın.

 

Dua için özel vakitler

Bazı Zamanlar Allah Teala insanların kendisine dua etmesi için özel önemler vermiştir. Bu Zamanlarla ilgili pek çok hadis bulunmaktadır. İlgilenenler bu zamanları araştırabilir ve o Zamanlarda daha çok dua etmeye gayret edebilir. Allah nasip ederse bu zamanlarla ilgili ayrı bir yazı da yazacağım.

Dua hangi dilde yapılmalıdır, Arapça mı olması gereklidir?

Duayı istediğimiz dilde yapabiliriz, hatta dilimizi hiç kullanmadan, içimizden dahi dua edebiliriz, zira Allahu Teala’nın bizi duyması için herhangi bir sese veya dile ihtiyacı yoktur. İstisnai olarak Peygamber efendimizin yaptığı duaları Arapça olarak okumak edeben daha güzeldir. Onun ağzından çıkan kelimelerle dua etmek ve ona uymak elbette daha sevimlidir. Duanın kabulü Allah’a aittir.

Kategori:Faydalı Bilgiler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.