İçeriğe geç

El Gaffar Esması, Faziletleri, Havassı ve Okunuşu

EL-GAFFAR

Kullarının hatalarını ve günahlarını devamlı ve tekrar tekrar, çokca affedip bağışlayan. Affetmesinin bir özelliği olarak ,kulunun işlediği günahları kendisine unutturan anlamına geldiği de kaydedilmektedir.Hiç şüphe yok ki onlarca ayet,yüzlerce hadiste yüce Allah’ın kullarına karşı çok merhametli ve çok bağışlayıcı olduğu hatırlatılmaktadır.

Ebced değeri ve okunma saati:
Ebced değeri (1281) saati Zühre, Günü Cuma dır.
Özellikleri ve Bazı Faydaları:

  • EL-GAFFAR isminin zikrine devam eden kimseyi, yüce Allah koruması altına alır. Devlet yahut amirleri tarafından yapılabilecek zulümden, zorba ve zalimlerin şerrinden korur.
  • Bu ismi zikreden kimse Allah’a sığındığı için, Onun korumasına girer. Bu vesileyle o kişinin başına gelebilecek her çeşit kaza ve bela kapılarını kapatır. Günahlara karşı korur. Ayrıca, o kimseyi günahlardan tevbe etmesi için fırsat ve imkan tanır. Kendi korku ve sevgisini o kulunun kalbine yerleştirir.
  • Kavga edene karşı “EL-GAFFAR” ismini “YA GAFFAR” şeklinde okuyup üflemek, kavgayı durdurur ve sakinlik verir.
  • Bağışlanmak isteyenler Cuma günü 100 kez ,rızkında bereket, mal ve evladında hayır isteyenler her gün 70 kez okuyup arkasından ”estağfurullahe innehü kane gaffara” diye dua etmektedir.
  • Bilhassa sıkıntılı ve üzüntülü hallerde çekilen istiğfarlar yani bu isme sığınma şekli olan “estağfurullahhe’l-azim ve etübü ileyh” cümlesi, insanı rahatlatır ve selamete kavuşturur.Çünkü ruhun yer çekimi olan günahlar , ruhu yıprattığı için acı verir ve üzer. Bunun tedavisi de ancak dua ve isitğfardır.

 

Kategori:Esmaül Hüsna

Tek Yorum

  1. Erdoğan Erdoğan

    Hocam İsmim Erdoğan Ebced Değerime Göre 1261 midir ve Günde Kaç Kez El Gaffar Esmasını Cekmeliyim Yardımcı Olursanız Sevinirim ALLAH Razı Olsun Şİmdiden Kolay Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.