İçeriğe geç

Namaz Hakkında Bilgi

Namaz Hakkında

Namaz, islâm dininin en sağlam temellerinden birisidir. İmandan sonra en önemli yer teşkil eden hiç şüphesiz namazdır. Namaz dinimizin direği, imanımızın mayası ve gönlümüzün cilâsıdır.

Namaz, Mekke-i Mükerreme’de hicretten bir buçuk sene evvel Miraç gecesinde farz kılınmıştır. Her âkil, baliğ olan müslümana namaz farzdır.

Kur’an-ı Kerim’de namaz hakkında bir çok âyeti kerime mevcuttur. Cenab-ı Hak bir âyetinde şöyle buyuruyor:

“Muhakkak namaz mü’minlere vakti muayyen bir farzdır.”

Günde beş vakit namaz kılmak üzerimize farzı ayındır. Bunu geri bırakmak veya ihmal etmek büyük bir manevî cinâyettir. Namazların vakitleri Kur’-an’da belirlenmiştir.

Namazın çok çeşitleri vardır. Meselâ: Beş vakit namaz, cenaze namazı, teravih namazı, bayram namazları, cuma namazı, kuşluk namazı, teheccüd namazı, evvâbin namazı, işrak namazı gibi namazlar vardır. Ayrıca istihâre namazı, hâcet namazı, seferî namazı, nafile namaz, kaza namazları gibi çeşitli namazlar mevcuttur.

Kuşluk namazı dört veya sekiz rek’at kılınır. Peygamberimiz bu namazı kılmıştır. İşrak namazı, güneş doğunca kılınan şükür namazıdır.

Teravih namazı yirmi rek’attır. Ramazan gecelerinde kılınır.

Evvabin namazı akşamın sünnetinden sonra kılınır. Dört veya altı rek’attır. Hacet namazı, bir işin husule gelmesi için Allah rızası için kılınan iki rek’at nafile namazdır.

Teheccüd namazı, gece yarısı kılınan ve iki rek’atta bir selâm verilen bir namazdır. Bu namazı Peygamberimiz de kılmıştır. O’na vâcip, bize sünnet olan bir namazdır.

Hülâsa: Namazların durumu bundan ibârettir. Ayrıca kaza namazı kılmak borcu olanlar için farzdır. Çünkü kılmadığımız namazları kılmamız bize düşen bir ödevdir. Zamanında ihmal eden insanlar sonradan çok pişmanlık çekmiştir. Allah bizlere akıl, fikir ve iz’an versin de namazlarımızı hiç bırakmayalım, veyahut bıraktığımızda hemen kaza etmeye koşalım.

Kaynak: Mecmuatul Ahzab – Büyük Dua Kitabı – Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.