İçeriğe geç

Hadis-i Şerif – İhlas Suresi Hakkında

Hadis-i Şerif – İhlas Suresi Hakkında

Hadis-i Şerif – İhlas suresi hakkında.

“Kim ki Kulhüvallahü ahad sûresini onbir defa okursa Allahü Teâlâ o kimseye cennette bir köşk bina eder. ” Hz. Ömer: “Yâ Resûlullah, ihlası fazla okuyanın demek ki fazla köşkleri olacaktır.” dedi. Peygamberimiz de: “Allah’ın rahmeti sonsuzdur ve O’nun köşkleri çoktur. ”

Yine mü’minlerden birisi Peygamberimize gelip: “Yâ Resûlullah, ben birçok günah işledim; bunların bağışlanmasının yolu nedir? Bana bir amel öğret ki ben ona devam edeyim.” Resûlullah buyurdu: “Sen Kulhuvallahü ahad sûresini çok oku. Umulur ki Allahü Teâlâ senin günahlarını mağfiret buyurur. Dünyevî ve uhrevî her muradını yerine getirir, düşman şerrinden ve her türlü âfât ve belâlardan seni muhafaza eder. ”

“Kulhuvallahü ahad” sûresine “İhlâs” isminin verilmesi; okuyucuyu dünya şiddet ve belâlarından, ölüm sarhoşluğundan, kabir karanlıklarından ve kıyametin korkularından halâs kılması içindir. Demek oluyor ki İhlâs sûresini okuyan herşeyden halâs olacaktır.

Öyle ise her mü’min İhlâs’a devam etmelidir. Hem dünyası ve hem de âhireti bu vasıta ile mesrur olmalı, aynı zamanda bunu kendisine şiâr edinmeli. Ancak bu vesileyle dünyanın çeşitli entrikasından, vesvese ve musibetlerinden kurtulmuş ve arzusuna kavuşmuş olacaktır.

Cenab-ı Hak cümlemizi İhlâs’ın saadetine erdirsin ve bizleri o mübarek sûrenin şefâatına mazhar eylesin. Âmin.

Kategori:Hadis-i ŞeriflerKur'an-ı Kerim

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.