İçeriğe geç

İhlas Suresinin Fazileti

İhlas Suresinin Fazileti

İhlas Suresinin fazileti.

“Deki: O, Allah’tır, bir tektir. O Allah’tır, Samed’dir (zeval bulunmayan bir bakîdir, dâimdir, herkesin ve her şeyin doğrudan doğruya muhtaç olduğu ve kasdettiği yegâne varlıktır, ulular ulusudur.) Doğurmamıştır, do-ğurulmamıştır O. Hiçbir şey O’nun dengi ve benzeri değildir. ”(47) Ihlas, 1-4.

A’râbîlerden biri Peygamberimizin yanma geldi ve müslüman oldu. Sonra sordu: “Yâ Resûlallah, bizim dinimizin özelliği nedir?” dedi.

Peygamberimiz buyurdu: “Bizim dinimizin izzeti ve şerefi namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an okumak, hacca gitmek ve Hakka sığınmaktır. ”

A’râbî: “Yâ Resûlallah, sana Kur’an-ı Kerim’in içinde en sevgili sûre ve âyetler hangileridir?” dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz, Ayetel Kürsî’yi, Fatihâ-i Şerîfe’yi ve Rılâs-ı Şerifi okudu. Ve arkasından şöyle buyurdu: “Bir mü ’min îhlâs sûresini abdestli olarak okursa her bir harfinde onar sevap kendi hesabına yazılır ve okuyan için cennette her harfe karşılık birer derece verilir. Kendisine orada yüzlerce köşkler ve saraylar yapılır.

Kim ki yüz kere ihlâs sûresini okursa otuz üç defa Kur’ön ’ı okumuş gibi sevap alır, nifaktan, şirkten ve küfürden pak olur ve cehennemden halâs olur, thlâs-ı Şerîfı okuduğunda melekler yanında hazır olur, şeytanlar kaçar. Cenab-ı Hak o kuluna rahmet nazarıyla nazar buyurur. ”

Kategori:Kur'an-ı KerimNamaz Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.