İçeriğe geç

Aşura Günü Duâsı

Aşura Günü Duâsı
Aşura Günü Duâsı

Türkçe Okunuşu:

Allahumme mâ amiltü min amelîn fi hâzihisseneti mimma neheytenî anhu velem terdahu ve lem tenhehu, ve hamilte annî ve afevte ba’de kudretike alâ ukubeti ve da’avtenî illettevbeti ba’de cür’eti alâ ma’siyetike. Allahumme innî estağfirüke minhu fağfirhu lî, vemâ amiltü fiha mimma terdâhu ve va’adtenî aleyhissevâbu. Fe takabbelhu minnî velâ takta’ recâî minke, yâ Kerîmü.

Türkçe Anlamı:

“Allah’ım, bu sene içerisinde işlediğim ve beni sakındırdığın şeylerden ve sakındırmadığın, razı olmadığın ve hoşlanmadığın şeyler işledimse beni affeyle.

Bana yüklediğin vazifelerden dolayı beni affettin ve beni tevbeye çağırdın, çeşitli günahlar yaptıktan sonra benim tevbemi kabul buyurdun.

Allah’ım, Sana istiğfar ederim, Senden bağışlamanı isterim. Beni bağışla, razı olduğun amellerden işledimse bana va’d ettiğin sevabı benden kabul eyle. Umudumu Senden kesme Allah’ım.’

Açıklama:

Aşura günü duâsı meşhurdur. Peygamberimizin, aşura gününün önemi hakkında hadis-i şerifleri vardır. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor: “Aşura günü kim bir gün oruç tutarsa, firdevsi âlâya varis olur. ” Yine buyuruyor: “Aşura günü kim ki bin kere İhlâs sûresini okursa, Cenab-ı Hak o kimseye rahmet nazarı ile bakar. ” Onu sıddîklardan yazar. Aşuranın mânası, nurlu yaşamak demektir.

Kategori:Özel Gün ve Geceler için Dua

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.