İçeriğe geç

Yakınlık ile ilgili Hadis-i Şerifler

Yakınlık ile ilgili Hadisler

Akraba Yakınlığı

Akrabalık bağlarının ne derece önemli olduğunu peygamber efendimiz birçok hadisi şerifinde bize bildirmiştir. İşte buna en güzel örneklerden birisi de aşağıdaki hadisi şeriftir.

Cibril (a.s.) Bana geldi ve tebessüm ediyordu. “Seni güldüren nedir” dedim, buyurdu ki: “Bir akrabalık Arşa yapışmış, kendisinden kat’ı münasebet eden kimse aleyhinde davada bulunuyor.” “Aralarındaki Yakınlık ne derecede?” dedim. Buyurdu ki “Beş baba.” (Buna gülüyorum.)

Allah’a yakınlık

Bir insanın hayatında elde edebileceği en önemli şeylerden birisi Allah’a yakınlıktır. Bu çok büyük bir nimettir. İşte bunu elde etmenin yolunu peygamberimiz (s.a.v.) bize öğretiyor. Aşağıdaki hadisi şerifleri okuyup anlamayı, okuduklarımızla amet etmeyi Allah’u teala bizlere nasib eylesin.

Gece namazına devam edin. Bu, sizden evvelki salillerin adetidir. Gece namazı, Allah’a Yakınlık, günahlardan uzaklaştırıcı ve onlara kefarettir. Bünyeden de derdi atar.

Hikmet nuruna vesile açlıktır. Dinin başı da dünyayı (yani gönül vermeyi) terktir. Allah (z.c.hz.)’ne Yakınlık da miskinleri sevmek ve onlara Yakınlıkladır. Allah’dan uzaklık da, masiyete sebeb olan toklukladır. Öyleyse karnınızı şişirmeyin ki, göğsünüzdeki hikmet nurunu söndürmesin. Zira Hikmet kalbte kandil gibi parlar.

Zamanda yakınlık

Kıyamet yaklaştığı zaman, vakitlerin kısalacağını peygamber efendimiz bize bildirmiştir. Allah’ın bize verdiği en önemli nimetlerden birisi olan zamanımızı en güzel şekilde değerlendirmek ve O’na güzel kulluk yapabilmek çok önemlidir. Ömrümüz, aldığımız her nefes sayılıdır ve boşa geçirdiğimiz, isyan ve günah içerisinde geçirdiğimiz her bir vaktin hesabı bizden sorulduğu zaman başımızı öne eğmemek için şimdiden elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Kıyamet kopmaz, ta ki zamanda Yakınlık oluncaya kadar. Öyle ki, bir sene bir ay gibi olur. Bir ay Cuma, hafta gibi, bir Cuma bir gün, bir gün bir saat, bir saatte bir ateş yanıncaya kadar geçen zaman gibi sürer.

Bu konudaki hadisi şeriflerin devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunlar gibi daha birçok hadisi şerifi hadisarabul.com adresinden bulabilir ve sizde binlerce hadis içerisinde arama yapabilirsiniz. Hadislerin kaynağı ramuz el e-hadis kitabıdır ve Ahmed ziyaüddin gümüşhanevi (hz) yazmıştır.

Kategori:Hadis-i Şerifler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.