İçeriğe geç

Dua nedir?

Dua nedir?

Dua dinin özüdür. İnsanın bir yaratıcısı olduğunu kabul etmesi, kendisi aciz (gücü yetmeyen) görüp, kudretli olan yaratıcıdan istekde bulunmasıdır.  Dua nedir sorusunun cevabını biraz da aşağıdaki hadisi şerifler ile özetleyelim:

Dua, müminin silahıdır ve dinin direğidir. Göklerin ve yerin nurudur.

ne güzel buyurmuş peygamber efendimiz, dua müminin silahıdır diyerek. Bir mümin olarak gücü herşeye yeten, onun daha üstünde hiçbir şeyi hayal dahi edemeyeceğimiz Allah’u tealadan istemek kadar büyük bir silah olabilir mi ? Elbette hayır. Eğer o dilerse, o işin olması o kadar basittir ki, Allah’u tealanın “ol” demesine bakar. Allah’u tealanın “ol” demesi için bizim ona gönülden ve samimi bir şekilde dua etmemiz gerekir.

Dua nedir: “Dua, Allah tealanın bir icra kuvvetidir. Kazayı karşılar. Kaza tam geldiği anda bile yetişir.”

Dua o kadar güçlüdür ki, herşey bitti dediğiniz anda dahi birdenberi herşeyi değiştirebilir. Allah isterse neden olmasın ki ? Yeter ki siz samimi olun ve ona karşı dürüst bir şekilde içtenlikle dua edin.

Dua nedir: “Dua ibadetten ibarettir. Allah buyurur ki: “Bana dua edin, Ben size icabet edeyim”

Dua aslında bir ibadettir. dua ibadetin özüdür. Furkan suresi 77. ayette Allah’u teala buyurmuştur ki: (Resûlüm!) De ki: “Dua (ve ibadeti)niz olmasa, Rabbim size ne diye değer versin? (Ey inkârcılar!) Siz ise, (Allah ve Resûlü’nün bildirdiklerini) yalanladınız, bu yüzden (bu günah ve onun) cezası, boynunuza sarıl(ıp yakanızı bırakmay)acaktır.” 

anlayacağınız üzere dua etmeyen bir kula Allah’u teala değer vermez. Bu çok ama çok büyük bir uyarı ve ihtar!

Bütün iyiliklerin yarısı ibadet ve yarısıda duadır.

Bu son hadisi şerifte ise yine duanın önemi belirtilmiş. Bunlar duanın önemini belirten sadece bazı hadisler. Umarım duanın ne kadar önemli olduğunu anlamış ve dua nedir sorusunun cevabını almışsınızdır.

Kaynak: Hadisi şerifler hadis sitesi nden alınmıştır. Dua ile ilgili hadisler için tıklayınız.

Kategori:Değerli Bilgiler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.