İçeriğe geç

Selam İle İlgili Gerekli Bilgiler

Selam İle İlgili Gerekli Bilgiler

Selam ile ilgili gerekli bilgiler.

İnsanlar arasında günümüzde kıymetten düşen, dinimizde ise önemli bir mevki taşıyan ve aynı zamanda İslâmm çivisi sayılan “Selâm” kelimesini tam manasıyla sizlere anlatmak istiyorum. Şöyle ki:

İfası lâzım olan karşılıklı haklarımızdan biri de, selâmlaşmaktır. Efendimiz (s.a.v) selâm vermeden söze başlayanlara kızardı, onlara asla iltifat etmezdi. Evlerimize girdiğimiz zaman bile evde bulunanlara selâm vermedikçe söze başlayamayacağız. Başkalarının evlerine varınca önce izin alacak, sonra evlerine gireceğiz ve girerken de selâmla gireceğiz. İnsan olmayan boş bir yere girdiğimizde de şöylece selâm vereceğiz:

“Esselâmü aleynâ ve atâ ibâdillâhissâlihîn.” Her müslüman selâm ile İslâmm ahdini tazelemiş oluyor. Çünkü selâmın manası: Irzınız, malınız, canınız emniyettedir. Size hiçbir hususta zararım olmıyacağına söz veriyorum demektir.

Sözünün eri olan bir müslümanın “Esselâmü aleyküm.” dedikten sonra fenalığa cesaret etmesine imkân yoktur. Peygamberimiz, dinimizi kökten kazıyan hased, buğz gibi dertlerimizi bizlere anlattığı bir hadis-i şerifin sonunda: “Siz cennete giremezsiniz, müslüman olmadıkça. Birbirinizi sevmedikçe tam bir müslüman da olamazsınız. Size bir şey haber vereyim mi ki, onu yaptığınız zaman, sevişesiniz; Islâmın nişanı olan selâmı veriniz, sakın ihmal ve gaflet etmeyiniz. ” buyurdular.

İşte bu kadar önem taşıyan selâm lafzını ihmal etmek bizim için çok zararlı bir harekettir. Duâdan mahrum olmamıza sebeptir. Günde kırk kişiye rastlasak ve onlarla selâmlaşsak, onlardan ayrı ayrı duâ almış ve biz de onlara duâ etmiş oluruz.

Küçük büyüğe, aşağı inen yukarı çıkana, atlı yaya gidene, giden oturana, azlık çoğunluğa selâm verecektir. Kadınların da birbirlerine selâm vermeleri İslâmın emirler indendir. Ancak evlâdın babaya selâm vermesi iyi görülmemiş ve bir laübalilik kabul edilmiştir. Şurası da muhakkaktır ki, kadının erkeğe, erkeğin kadına selâm vermesi doğru değildir. Ayrıca, ibâdetle meşgul olanlara, sofrada bulunanlara, abdest bozanlara, oyun başında oturanlara, sarhoşlara, yalancılara, söz gezdirenlere, zındıklara, fâsıklara selâm vermek mekruhtur.

Ey Allah’ım, herşeyi bize olduğu gibi göster; kötüyü de kötü olarak göster ki ondan uzak olalım. Tevfik ve hidayet Şendendir, Senden Allah’ım.

Kategori:Değerli Bilgiler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.