İçeriğe geç

Rükni Yemani’de Okunacak Dua

Rükni Yemani'de Okunacak Dua

 

Türkçe Okunuşu:

Allahumme inni euzu bike minel-küfri vel fakri ve min azabil kabri ve min fitnetil mahya vel-memâti ve euzu bike minel hızyi fiddünya vel ahireti.

Türkçe Anlamı:

Ey Allahım, küfürden, fakirlikten, kabir azabından, hayatın ve mematın fitne-i fücurundan ben sana sığınırım. Dünya ve ahirette rezil olmaktan yine sana sığınırım.

Açıklama:

Rüknü Yemani: Kabe’nin bir köşesinin ismidir. Hacılar onun yanından geçerken, elleriyle ona işaret ederler ve “Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kına azabennar” duasını okurlar.
Kabenin dört duvarının köşe başlarındaki alametlerinin isimleridir. Bu isimler onlara böylece verilmiş ve böylece muhafaza edilmektedir. İnsanlar her hac mevsiminde oraya gittiklerinde Kabe’yi tavaf ederler ve tavaf esnasında bilhassa yukarıda yazılan duayı okurlar. Bu duada, küfürden, kabir azabından, hayattaki çeşitli fitnelerden ve ölümden sonraki azaptan Allah’a sığınma vardır. Ayrıca dünyanın ve ahiretin rezaletinden Mevlaya sığınılmaktadır. İşte bu duanın böylece çok önemli kısımları vardır. Bunun için okunacak ve orada okunacaktır.

Rabbena duası

Türkçe Okunuşu:

Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kına azabennar.

Türkçe Anlamı:

Ey Rabbimiz, bize dünyada iyilik, ahirette de iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru.

Açıklama:

Bu dua Rükni yemani ile Hacerül esved arasında okunacaktır. Peygamberimiz bu duayı orada okumuştur. Bizlerede nasip olur gidersek, o mübarek yerde ve mahalde bu duayı okuyalım. Cenab-ı Haktan dünyada sıhhat, emniyet, neş’e ve güzel ahlak istemiş oluyoruz. Ahirette ise cennet, nimet ve cemal istemiş oluyoruz. İstemek bizden, vermek Allah’tandır; Yeter ki istemesini bilelim. Yoksa vermemek rabbimizin şanından değildir. “Kulumun elini boş çevirmekten haya ederim.” buyuruyor.

 

 

Kategori:Hac Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.