İçeriğe geç

Hüznü Gidermek İçin Okunacak Duâ

hüznügidermekiçin1

Türkçe Okunuşu:

Allahumme inn îabdüke vebni abdike vebni emetike, nâsiyetî biyedike, mazin fiyye hükmüke adlün fiyye kazâüke, es’elüke bikülli ismin hüve leke semmeyte bihi nefseke, ev enzeltehü fi kitâbike, ev allemtehü ahaden min halkike, ev’iste’serte bihi fi ilmi’l gaybi, inneke entec’alel Kur’ane rabîa kalbı ve hüre sadrî ve cilde gammî ve zihâbe hüznî.

Türkçe Anlamı:

Ya Allah, ben şüphesiz senin kulunum ve cariyenin oğluyum, ömrüm, vücudum senin kudretindedir. Hakkımda olan hükmün katidir, hakkımda icra buyurduğun kazan adaletlidir. Kendi varlığını isimlendirdiğin, Kur’ân-ı Mübîn ’de açıkladığın, âbidlerinin birisine bildirdiğin yahut gaybî ilminden bildiğin güzel isimlerinin hürmetine; Kur’an-ı Mübîn ’in, kalbimin baharı, göğsümün ışığı, sıkıntı ve kasavetimin cilâsı, mihnet ve meşakkatlerimin yok olmasına sebep olmasını Senden isterim.

Açıklama:

Bu duâ, sıkıntı bastığı zaman ve hüzün geldiği zaman okunmalıdır. Hüzün müslümanın manevî bir kamçısıdır. Peygamberimiz devamlı hüzün içinde yaşardı. Çok zaman ağlar, az zaman gülerdi. Bir sözünde şöyle demişti: “Eğer benim bildiklerimi bileydiniz ve gördüklerimi göreydiniz, çok ağlar az gülerdiniz.

Anlaşılıyor ki hüzün devamlı değil, ferahlanma da daimî değildir. Biri gittiği zaman diğeri gelir.

Kategori:Bela ve Musibet DualarıÇeşitli DualarSıkıntıya Karşı Okunacak Dualar

Tek Yorum

  1. İsmimi vermek istemiyorum İsmimi vermek istemiyorum

    teşekkürler işime yaradı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.