İçeriğe geç

Hakka Sığınma Duası

Hakka Sığınma Duası
Hakka Sığınma Duası

Türkçe Okunuşu:

Bismillahirrahmânirrahîm,

Sübhane men elceme külle cebbârin bi kudretihi. Ve ehâte ilmühu bima fi berrıhi ve bahrihi. Ve tahassantü bi esmâilleti akfâlüha el-azametü lillahi ve miftâhuha lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîmi.

Allahumme bi nûri vechike ihfaznî min esrâri halkıke, vahfaznî yâ men setruhu cemîlü, yâ Vâhiden kable külli ahadin, yâ Vâhiden ba’de külli ahadin. Lâ tekilni li ahadin bihakkı kulhuvallahu ahadün. Ey vallahi ahadün, ey vallahi, ey vallahi, ey vallahi. Allahu ’s-Samedü, ey vallahi, ey vallahi. Lem yelid, lâ vallahi, lâ vallahi.

Allahumme bihakkı hâzihissûretilmeniyyetişşerifeti. Es’elüke en tahcübenî min külli şerrin yenzilü minessemâi ve min külli şerrin yahrucu minel arzi ve min külli şerrin ma telidühünnisâü bielfin lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîmı.

Açıklama:

Bu mübarek duâ Allah’a sığınmak için, içten içe ağlamak için okunacak duâlardan bir tanesidir. Ancak devamlı okunmasında fayda vardır. Yoksa arasıra okunmasıyle bir fayda umulması mümkün değildir.

Her hastanın ve bilhassa, manen sıkıntısı olanın bu duâyı okuması faydadan hali değildir. însanın darlığı anında ve ferahlığı anında bu duaya devam etmek lâzımdır. Hüsnü niyetle ve sağlam bir itikatla okunması tavsiyeye şâyandır. İki cihan serveri Hazreti Muhammed Mustafa bir çok hadisi şeriflerinde, duâda sağlam itikadın lâzım olduğuna işaret buyurmuştur. Her insanın yalvarışı sağlam niyete dayalı olursa, kabuldür. Aksi halde yapılan duâlann hiç bir geçerliliği yoktur.

Hakkın rahmet kapılan sonuna kadar açıktır. Ancak bu kapıları aramak ve gereken ilgiyi göstermek şarttır. Hasta nasıl ağrılar karşısında inlerse, duâ eden kimse de Rabbine karşı böylece içten içe inlemeli, derdini Halikına dökmeli ve isteğini samimi bir dille ortaya dökmelidir. Yoksa samimiyetsizlik içinde yapılan duâlar kabule şâyan değildir.

Kategori:Sığınma Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.