İçeriğe geç

Çok Önemli Bir Dua – Tevekkül Duası

Çok Önemli Bir Dua - Tevekkül Duası
Çok Önemli Bir Dua – Tevekkül Duası

Türkçe Okunuşu:

Allahumme, yâ müfettihal ebvâbi, ve ya müsebbibel esbâb, veya mukallibel kulûbi vel ebsâri, veyâ delilel mütehayyirîne veya ğıyâsel müsteğisîne veyâ müferricel mahzûnîne eğisnî, tevekkeltü aleyke yâ Rabbî, kadaytu fevveztü faraztü emri ileyke, yâ rezzâku yâ fettâhu ya basitü, ve sallallahü alâ hayri halkıhi Muhammedin ve âlihi ve sahbihi ecmaîn.

Türkçe Anlamı:

“Ey kapıları açan, sebepleri hazırlayan, kullarının kalplerini istediği tarafa döndüren, hayrette kalanlara öncülük eden Allah’ım.

Ey yardım isteyenlere yardım eden, mahzunları genişleten, Allah’ım, bana yardım et, bize yardım et ki, Sana güvenelim. Ey Rabbimiz, sana tevekkül ettim, işimin hepsini Sana havale eyledim. Bütün işimi Sana çevirdim.

Ey rızıkları veren, ey herşeyi açan ey herşeyi döşeyen. Mahlukatın en hayırlısı olan Muhammed üzerine salâtü selâm eyle. Âl ve ashabının da üzerine rahmetini ihsan eyle Allah’ım. ”

Açıklama:

Bu duâda bir sızlanış ve bir yalvarış vardır. Bütün kapıları açan Mevlâ’dan hayırlı kapılarının açılmasını, bütün iyi sebeblerin hazırlanmasını istemektedir. Kalbleri döndüren, gönülleri oluşturan Hz. Allah’tan yardım istenmeli. Hakka yaslanmak, bütün iradeyi O’na terk etmek, rızkımızı verenin O olduğunu itiraf etmek lâzımdır.

İşte daha buna benzer bir iyilikler hâzinesi olan bu duâya devam etmek bizim manevî faydamızın en canlı bir tablosudur. Duâlar bir vesiledir. Bunlar sayesinde bize istediklerimizi verecek olan Allahu zülcelâldır. O’na sığınmak ve O’ndan dilemek lâzımdır.

Ayrıca bu duâyı abdestli okumak hususu tavsiye edilmektedir. Rivayetlere göre, Peygamberimiz hali hayatında bu duâya devam buyurmuş ve ashab-ı kirama da bu duâyı tavsiye buyurmuştur. Bizim için hem maddî hem de manevî bir hazine sayılmaktadır. Allah cümlemize bu duânın ve diğer duâların faziletini nasip buyursun. Âmin.

Kategori:Tevekkül Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.