İçeriğe geç

Amene’r – Resulü

Amene’r – Resulü

Amene’r – Resulü.

“O peygamber kendisine Rabbinden indirilene îman etti, mü’minler de. (Onlardan) her biri Allah’a, O’nun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandılar. ‘Onun (Allah ’ın) peygamberlerinden hiç birini diğerlerinin arasından ayırmayız, (hepsine inanırız). Dinledik, (kabul ettik, emrine) itaat ettik. Ey Rabbimiz, mağfiretini (isteriz). Son varışımız ancak Sanadır. ’ dediler.

Allah hiçbir kimseye gücünün yeteceğinden başkasını yüklemez. (Herkesin) kazandığı (hayır) kendi faydasına, yaptığı (şer) kendi zararınadır.

Ey Rabbimiz; unuttuk, yahut yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme.

Ey Rabbimiz; bizden evvelkilere yüklediğin gibi üstümüze ağır bir yük
olan günahları) sil, bağışla, bizi yarlığa, bizi esirge. Sen Mevlâ’mızsm bizim. Artık kâfirler güruhuna karşı da bize yardım et. ”(23)

Resûlullah, Âmener-Resûlü’yü okumamızı tavsiye buyurmuş ve bunun mânevi sevabının sonsuzluğunu belirtmiştir. Kendileri her yatsı namazının arkasında bunu okumuşlar ve bizlerin de okumasını istemişlerdir.

Kim ki Âmene’r-Resûlü’yü okur ve o gece ölürse, hükmen şehidlik sevabıyla âhirete göçer, denilmiştir. Bu bakımdan bunun çok sevabı vardır. İnanarak bunu okumak, her gece yatmadan evvel okumak çok faydalıdır. Bu hususta zerre kadar tejeddüd yoktur.

Rivayet edildiğine göre Peygamberimiz miraca teşrif ettiği zaman, sûre-i Bakara’nm son iki âyeti bizzat Cenab-ı Hak tarafından kendisine verilmiş ve büyük lütuf olarak Resûlullah’a bağışlanmıştır. Biz de aynı inançla buna devam ettiğimiz an, Resûlullah’ın hem şefâatına mazhar olacak ve hem de âhi-retimize ait çeşitli kazançlar elde etmiş olacağız.

Kategori:Kur'an-ı KerimNamaz Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.