İçeriğe geç

Su İçerken Arada Okunacak Duâ

Su İçerken Arada Okunacak Duâ
Su İçerken Arada Okunacak Duâ

Türkçe Okunuşu:

Elhumdülillahillezi ca’ale’lmâe azben furâten birahmetihi, ve lem yecalhu milhan ücâcen bizünûbî.

Türkçe Anlamı:

“Rahmetiyle suyu içilecek evsafta tatlı yaratan ve günahlarım dolayısıyla acılaştırmayan Allah’a hamdü sena ederim”

Açıklama:

Yüce Allah, Kur’an’da şöyle buyuruyor:

“Ey âdemoğulları; her mescit yanında (her namaz ve tavaf anında) zînetinizi alın. Yeyin, için, israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.

Bu âyet-i kerimede bir kaç hususta Allah bize öğüt veriyor: Meselâ “Avret yerlerinizi örtmek için elbiselerinizi giyin.” diyor. Çünkü câhiliyet zamanında Arab kabileleri Beyti- şerifi çıplak tavaf ederlerdi. Gündüz erkekler, gece kadınlar gelirler, tavaflarını anadan doğma yaparlar ve “İçinde günah işlediğimiz elbisemizle tavaf edemeyiz.” derlerdi. Bu âyetin inmesinin sebebi budur. Bununla beraber her müslüman, namazını en güzel ve temiz bir şekil ve kıyafet içerisinde kılması da sünnet kabul edilmiştir.

Yemek ve içmek bizim hayat kaynağımızdır. Onlarsız yaşamak mümkün değildir. Ancak haddinden fazla yemek ve içmek hem vücuda zarar ve hem de dine zarardır. Çünkü fazla yiyen vücut ibâdet yapamaz. İbadet yapamayınca da dinen zarar edilmiş olur. Atalarımızın unutulmaz bir sözü vardır:

“Az yiyen, az içen, az uyuyan melek olur. Çok yiyen, çok içen ve çok uyuyan helâk olur.” demişlerdir.

Onun için mutlaka ölçülü yeyip içmek lâzımdır. Dinimizin emri bu merkezdedir. İşte sıralayacağımız yemek ve içmekle ilgili bu duâlar, bize bereketli yemeler ve içmeler sağlayacaktır.

Her şeyden evvel yemeğe ve içmeğe başlarken mutlaka besmele çekmemiz gerekmektedir. Çünkü Peygamberimiz: “Hangi işe besmelesiz başlanırsa hayırsız olur. ” demiştir.

Kategori:Yemek Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.