İçeriğe geç

Receb Ayında Her Gün Okunması Gereken Dua

Receb Ayında Her Gün Okunması Gereken Dua
Receb Ayında Her Gün Okunması Gereken Dua

Türkçe Okunuşu:

Allahumme bârik lenâ fî Recebe ve Şa’bâne ve belliğnâ Ramazân.

Türkçe Anlamı:

“Allah’ım, Receb ve Şa’ban aylarını bize mübarek kıl, Ramazana da bizleri ulaştır.

Açıklama:

Receb ayı Allah’ın seçtiği ve ona kıymet verdiği üç ayların ilk ayıdır. Resûlullah Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde: ”Dikkat edin, Receb Allah’ın, Şa’ban benim, Ramazan da ümmeti Muhammed’in ayıdır. ” buyurdu.

Receb ayının faziletine dair çok hadis-i şerifler vardır. Ayrıca, şu duâyı öğle ile ikindi arasında okumak çok makbül ve çok faziletlidir. Zira Hz. Peygamber bizzat kendisi bunu buyurmuştur:

RecebAyindaHergunOkunmasiGerekenDua2

 

Türkçe Okunuşu:

Estağfirullahel azîm, ellezî lâ ilâhe illâ huvel Hayyül Kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li nefsihi lâ yemlikü li nefsihi mevten velâ hayâten velâ nuşûrâ.

Türkçe Anlamı:

“Azîm, Hay ve Kayyûm olan Allah’tan günahlarımın bağışlanmasını isterim. O ’na yöneldim, nefsine zulmeden kulun tevbesini yaptım, öyle kul ki, nefsinin hayatına, ölümüne ve dirilişine gücü yetmez. Herşeye Senin gücün yeter Allah’ım. ”

Açıklama:

Bu duâ da yine Receb ayının içinde okunan ve her öğle ile ikindi arasında okunması gereken ve en aşağı yedi defa okunması icab eden mübarek bir duâdır. Bizzat Peygamberimizin bu duâyı okuduğu rivayet edilmektedir.

 

Kategori:Özel Gün ve Geceler için Dua

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.