İçeriğe geç

Mübarek Şaban Ayı ve İhyası

Şaban Ayı Hakkında Bilgi

Mübarek 3 aylardan ikincisi şaban ayıdır. Bu ayı ihya etmek yani en güzel şekilde değerlendirip, khayrlı işlerle iştigal etmek gerekmektedir. Zira bu aylarda yapılan işlerin sevapları diğer aylardakine oranla kat ve kat daha fazladır. Ayrıca Şaban ayında öyle bir gece vardır ki Allah’u teala o gecede bir kısmı müstesna tüm mü’min kulları bağışlamaktadır. Ayrıca kulun gelecek seneye kadar olan ki işleri de taksim edilmekte, o sene olacak olan kişilerin isimleri ölüler defterine yazılmaktadır. İşte bu gece Berat gecesidir.

Hadis Metni: Şaban’ın onbeşinci gecesinde (Beraat gecesi) ibadetle kâim olun ve gündüzünde ise oruç tutun. Muhakkak ki, Allah Tealâ’nın rahmeti, güneşin batışında dünya göğüne nüzul eder de şöyle buyurur: “Agâh olun ey kullarım; istiğfar eden yok mu? Onu mağfiret edeyim. Rızık istiyen yok mu? Rızıklandırayım. Bir şeye mübtelâ olan yok mu? Ona afiyet vereyim. Bir şey istiyen yok mu ki ona vereyim.” Ve bu şekildeki hitabları fecir tulû’ edinceye kadar devam eder, gider. Ramuz el e-hadis, 61. sayfa, 5. hadis

Hadisi şeriften anlaşıldığı üzere böyle değerli bir gece mutlaka ihya edilmeli, tüm ihtiyaç ve sıkıntılarımızı bu gecede Allah’a arz ederek ondan yardım istemeliyiz. Ayrıca Peygamber efendimiz üç aylar hakkında şöyle buyurmuştur:

Hadis Metni: Receb Allah’ın, Şaban benim, Ramazan da ümmetimin ayıdır. Ramuz el e-hadis, 289. sayfa, 2. hadis

Bu ayda ibadetlerimizi artırmaya gayret göstermeli, özellikle üzerimize kul hakları var ise helallik istemeye özen göstermeli, ulaşabildiğimiz kişilere birebir ulaşıp helalliğini almalı, ulaşamadığımız-bilemediğimiz durumlarda ise o kişiler adına khayrlar yapmalı, sadakalar dağıtmalıyız. Böyle yaparsak inşallahu teala berat gecesinde tüm günahlardan arınmayı Allah’u tealadan daha samimi bir şekilde isteyebiliriz. Zira kul hakkı çok önemlidir ve mutlaka o hakkında ödenmesi gerekmektedir. Allah’u teala bizleri kul hakkı yemekten muhafaza eylesin. (Amin)

Şaban Ayı Zikri:

“Allahtan başka hiçbir ilah yoktur. Biz ancak ona ibadet ederiz. Kafirler istemese de biz taatımızı sırf ona tahsis ederiz.”

Şaban Ayı Orucu:

Bu ayda oruç tutmak çok mükafatlıdır, Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor:

Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi Vesellemden sordular:
Ya Resulallah, Ramazan’dan başka en faziletli oruç ayı hangi aydır?
Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi Vesellem:
Ramazan’ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şaban’da tutulan oruçtur” cevabını verdi. (Tirmizî, Zekât: 28)

 

Kategori:Faydalı Bilgiler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.