İçeriğe geç

Muaz İbni Cebel’in Yaptığı Dua

Muaz_Ibni_Cebelin_Duasi

Türkçe Okunuşu:

Yâ Zelcelâli vel ikrâm, yâ Erhamerrâhimîn. Teveccehtü ileyke. Allâhumme innî esfelüke bienneke entellâhü lâ ilâhe illâ entel vâhidül ahadül ferdüssamedüllezî lem yelid velem yûled velem yekûn lehü küfüven ahadün.

Türkçe Anlamı:

Ey celâl ve ikram sahibi. Ey Erhamerrâhimîn. Sana teveccüh ettim. Senden isterim, Çünkü Sen Allah’sın. Senden başka ilâh yoktur, ancak Sen varsın, teksin, Samedsin.

Açıklama:

Bu duâ çok takdire şâyandır. Ashabı kiramdan Muâz ibni Cebel, bu duâya geceli gündüzlü devam etmiştir ve bizlere de devam etmemizi tavsiyede bulunmuştur. Bu duâda Hakka sığınmak, O ‘ n a bağlanmak, O’na dayanmak vardır. Ayrıca tevhid hakkında geniş mânalar vardır, lhlâs süresindeki sıfatlar bu duâda mevcuttur.

Bu duânın önemi hakkında bir çok hadis-i şerifler ittifak halindedir. Bilhassa bu duânın yangın ve zelzele anında yapılması çok makbuldür. Ayrıca rüzgâr şiddetli estiği zaman yine bu duâ okunur. Hastalara şifa için ve daha bir çok sıkıntılar için de okunur.

Kategori:Çeşitli DualarSeçilmiş Özel Dualar

Tek Yorum

  1. Bir duanıza ihtıyacm var 3 yıldır evliyim evimde huzur mutluluk bereket yok eşim aneme bana babama aileme karşı çok kinli ters inatçı arsız Allahım eşimi bana sözümü ikiletmeyecek anamın babamin ailemin imanıni yüceltecek eş et yarabim çok yordayım dualariniza ihtiyacim var amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.