İçeriğe geç

Enes ibni Malik’in Duası

Enes_ibni_Malikin_Duasi

Enes_ibni_Malikin_Duasi2

Türkçe Okunuşu:

Allâhumme innî es’elüke bienne lekel hamdü velâ ilahe illâ entel Mennânu, ya Hannânü yâ Mennânü yâ Bediassemâvâti vel ardi. Yâ Zel celâli vel ikrâmi, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ve sallallahû sübhanehü alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammedin vekdi hâcetî bi rahmetike yâ Erhamerrâhimîne.

Türkçe Anlamı:

Allah’ım, hamd Sana mahsustur. Senden başka hamdolmaya lâyık yoktur. Sen istemeden veren bol bol ihsan edensin. Ey yerleri gökleri meydana getiren, ey celâl ve ikram sahibi olan, ey ebedî hay ve kayyûm olan Allah. Muhammedin ve O’nun âl ve ashabına rahmet eyle. Arzularımı kabul et. Rahmetinle beraber ey merhametlilerin en merhametlisi, koruyucuların en koruyucusu

Açıklama:

Bu duâya Enes Ibni Mâlik hayâtı boyunca devam etmişti. Öylece Allah’a sığınmıştı ki böyle sığıntı her duâda bulunmaz. Cenab-ı Hakkın isimlerinden olan Hannân ve Mennân isimleri ile duâ ediyordu. Bu duâda Cenab-ı,Hakkın başka isimleri de vardır. Meselâ: Bedî’, Celâl ve ikram sahibi gibi sıfatları vardır. Bu önemli sıfatlar vasıtası ile Hakka sığınmak, mutlaka yapılan duanın kabul olunmasına alâmettir.

Bu duâya akşam sabah devam etmek lâzımdır. Bir mühim iş için, korku için okunur, ihlâsla okunması şarttır.

Kaynak: Mecmuatul Ahzab - Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi
Kategori:Hacet DualarıSeçilmiş Özel Dualar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.