İçeriğe geç

Dua eden elleriniz var mı?

Sizin adınıza dua eden eller

Her insan kendisine dua edebilir, bu zor bir iş değildir. Bundan daha önemli olanı ve Allah’u tealanın kabulüne daha layık olanı bizim adımıza başkalarının dua etmesidir ki, bu muhteşem birşeydir. Bununla ilgili bir hadisi şerifte, peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

Fakirler nezdinde eller ediniz. Zira kıyamet gününde devlet onlarındır.

Anlayacağınız üzere peygamber efendimiz bize fakirlere yardım ve ihsanda bulunmayı tavsiye etmiştir. Bunun neticesinde ise onların duasına talip olmamızı, onların hatırlarını almayı ve gönüllerini fethetmeyi tavsiye etmiştir. Zira kıyamet gününde ahiret zenginleri bu dünyanın fakirleri olacaktır ve bu kişiler size ahirette sahip çıkacak, “Dünyada iken sen bana yardım etmiştin! Şimdi bende sana yardım ediyorum.” diyecek. Ne kadar güzel birşey…

Zulme uğrayan ve dua eden eller

Kul zulme uğradığında, intikam alamamış, yardımcı da bulamamış olduğu halde, ellerini göğe kaldırmış dua ederse, Allah ona; “Lebbeyk kulum: Ben sana dünyada ve ahirette yardım edeceğim.” buyurur.

Allahu teala mazlumun duasını geri çevirmez, bu hadisi şerifte peygamber efendimiz bunu çok güzel bir şekilde bizlere bildirmiş.

Hadislerle: Peygamber efendimiz nasıl dua ederdi?

Bir şiddet isabet ettiğinde dua ederken ellerini fazla kaldırırlardı. O derecedeki, koltuk altlarının beyazı görünürdü.

Dua ettiklerinde, ellerini kaldırır ve ellerini (duadan sonra) yüzlerine sürerlerdi.

Duada ellerini kaldırdığı zaman yüzüne sürmedikçe indirmezlerdi.

Kategori:Değerli Bilgiler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.