İçeriğe geç

Bayram Namazlarına Giderken Getirilen Tekbirler

Bayram Namazlarına Giderken Getirilen Tekbirler

Türkçe Okunuşu:

Allahu ekber, Allahu ekber, la ilahe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahil hamd.

Türkçe Anlamı:

Allah çok büyüktür, Allah çok büyüktür. Allah’dan başka ilah yoktur. Allah ziyadesiyle büyüktür. Hamdü sena Allah’a aittir.

Açıklama:

Gerek yukarıdaki dua gerekse buradaki dua bayram günlerinde okunan dualardır. Her ikisi de müslümanların gönüllerini şen kılmak ve ıztıraplarını yok etmek için okunurlar. Bayram neşe manasına da gelir. Bu bakımdan sevincin mahsulü olan bu dualar bayram günü sık sık okunmalıdır. Bilhassa tekbir getirmek ve bu tekbirlerin bayram namazlarının arkasına sık sık okumak Peygamberimizin sünneti olarak kabul edilmiştir. Bazı imamlara göre bu tekbirleri bayram günlerinde farz namazların arkasına getirmek vacip kılınmıştır. Fetva da bunun üzerindedir. İşte bayram namazlarında getirilecek tekbirler ve okunacak dualar yukarıdaki dualardır. Her müslümanın bu duaları okuması ve kavraması lazımdır.
Ayrıca bayram günlerinde öksüz ve yoksul kimseleri sevindirmek, çocuklara yiyecek ve giyecek almak dinimizin ve Peygamberimizin emridir. Bu mübarek günlerde muhtaçları sevindirmeyenler acaba ne zaman sevindireceklerdir ? Zaten bayramın manası da ancak bu sebeple anlaşılmış olur.

 

Kategori:Hac Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.