İçeriğe geç

Arafat’a Giderken Okunacak Dua

Arafat'a Giderken Okunacak Dua

Türkçe Okunuşu:

Allahumme ileyke teveccehtü ve aleyke tevekkeltü ve vecheke eradtü.Es’elüke en tübarike li seferi ve takdiye biarafatin haceti ve en tağfire li zünubi ve tec’aleni mimmen tübahi bihi melaiketüke.

Türkçe Anlamı:

Ey Allah’ım, Sana döndüm, Sana güvendim. Senin rızanı istedim. Yolculuğumu bana mübarek yamanı, Arafat’ta dilediğimi yerine getirmeni, hatalarımı bağışlamanı ve beni meleklerin hoşlandığı kişilerden kılmanı arzu ediyorum Senden.

Açıklama:

Arafat’ta okunacak dualardan bir tanesi de bu duadır. Orası bir nevi mahşerdir. Çeşitli duaların ve yalvarmaların yapıldığı mukaddes bir yerdir. Cennet bahçesinden bir bahçe dense yeridir. Orada yapılan bütün dualar makbuldür, bütün haklar düşer. Ancak kul hakları Arafat’ta yalvarmakla düşmez. Allah ile kul arasındaki haklar düşebilir. Bu hususta Peygamberimizin bir çok müjdeleri vardır. Arafat’ta dilimizin döndüğü, fikrimizin ulaştığı yere kadar dua yapmalı, ağlayıp sızlamalı. Peygamberimiz bir hads-i şeriflerinde buyuruyor:
” Günlerin en hayırlısı arefedir. Eğer arefe günü cumaya tesadüf ederse, cumaya tesadüf etmeyen yetmiş hacdan daha faziletlidir.” Arefe gününe bu ismin verilmesinde bir çok hikmetler vardır. Çünkü bugün insanların ibadet ve taatları ile kendilerini Cenab-ı Hakka bildirdikleri ve Cenab-ı Hakkın da mağfiret ve rahmetle kendini kullarına gösterdiği günüdür. Onun için bu gün kulların Allah’a son derece dua ve niyazda bulunacakları hayırlı bir gündür.
Kabe-i Muazzama ve onun etrafı bütün dünyadaki müslümanlara bir umumi sergi ve senelik bir kongre ve bir İslam meclisidir. Bu meclise şarktan, garbtan, kuzeyden,güneyden,yakından ve uzaktan her devlet ve milletten müslümanlar gelir, hepsinin dileği bir,gayesi bir,Rabbi bir,yalvarışı bir.
İşte Arafat seçkin yerlerden bir tanesidir. Burada sadakatla dua yapılmalı ve günahları döküp öylece geriye dönmelidir.

Kategori:Hac Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.