İçeriğe geç

Kurban Kesilirken Okunacak Dua

Kurban Kesilirken Okunacak Dua

Türkçe Okunuşu:

İnni veccehtü vechiye lillezi fataressemavati vel-arda hanifen vema ene minel müşrikin.

Türkçe Anlamı:

Şüphesiz bir şekilde ben, dinime tam manasıyla yapışarak,yeri,göğü,halkeden Allah’a döndüm. Ben müşriklerden değilim.

k1

Türkçe Okunuşu:

Allahumme haza minke ve leke ve takabbel minni, kema takabbelte min Muhammedin nebiyyike ve İbrahime halilike.

Türkçe Anlamı:

Ey Rabbim, şu kurban Sendendir ve Senin içindir. Dostun İbrahim Aleyhisselam ve sevgilin Muhammed Aleyhisselam’dan kabul ettiğin gibi, bu kurbanı da benden kabul buyur.

Açıklama:

İbrahim Aleyhisselam Allah’ı anarken tefekküre dalmış; önce yıldızlara, sonra Ay’a ve daha sonra Güneş’e yönelmiş, sonra bunların hepsinin sönüp devam etmediğini görmüş. İşte o zaman: ”Yönümü ve yüzümü yerleri ve gökleri yaratan Allah’a çevirdim ve O’na yöneldim.” demiş ve Hakkı bulma mazhariyetine kavuşmuştur.
İşte bizde ona bakarak kurbanımızı keserken veya kestirirken bu duayı okumalıyız. Cenab-ı Hakka karşı, ”Bu Sendendir, Senin rızan içindir,benden bunu kabul eyle” dememizde kurbanımızın kabulünü istememize aittir.
İbrahim Aleyhisselam, Peygamberimizin ikinci dedesi sayılmaktadır. Resulullah Efendimiz onun sülalesinden gelmiştir. Onun da derecesi Allah nazarında çok yüksektir. Bizim Peygamberimiz ise bütün peygamberlerden daha şereflidir.Çünkü Allah ona hiçbir peygambere vermediği şerefi vermiştir. O’nun hakkında: ” Vema erselnake illa rahmeten lil alemin.” Yani, ”Ey Habibim, seni bütün alemlere rahmet olarak gönderdim.” buyurmuştur.
Bütün peygamberler bizim peygamberimizin nurundan oluşmuşlar ve kemale ermişlerdir. Çünkü Yüce Mevla ona: ” Sen olmasaydın ey Habibim, ben kainatı halketmeyecektim.” demiştir.

 

 

 

Kategori:Hac Duaları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.