İçeriğe geç

Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi – Seçme Duaları (2)

Türkçe Okunuşu:

Allahumme innî eûzü bike min en üşrike bike şey’en ve ene a’lemü ve estağfirüke limâ lâ a’lemü inneke ente Allâmü’l ğuyub.

Türkçe Anlamı:

Allah’ım sana birşeyi ortak koşmaktan sana sığınırım. Bilirim ve istiğfar ederim, zira ben bilmem. Çünkü sen meydanda olmayan bilirsin.

Açıklama:

Bu dua en az günde 3’er defa okunmalı ki, günahlar bağışlansın ve insan şirkten muhafaza edilsin. Küfürden korunmak için, imanı tazelemek ve nikahı yenilemek gereklidir. Bir insanın kafadan yukarısına küfretmek, iman ve nikah tazelenmesini gerektirir. Günahlardan arınmak içinde bu duayı sık sık okumak manevi sahada korunmamıza vesile olacaktır. İlk küfür şeytandan gelmiştir. Kafayı kurcalayan çirkin düşünceler ve inanışa aykırı vesveselerden de iman ve nikah tazelemesi yapmak menfaatimiz icabıdır. Kısacası: Eşbah kitabında denir ki: “İnsan kendisinden sadır olan günahlardan bildiği ve bilmediklerinin tümüne niyet ederek tevbe etmelidir. İstiğfar lisanın, tevbe de kalbin sıfatıdır. Onun için ikisini birleştirmek lazımdır.” (Tefsir-i Hedâdid)

“Tübtü ileyke ya Rabbî min külli şey’in lâ yürdike” Yani “Ya Rab, Senin razı olmadığın herşeyden sana sığınırım ve hepsinden uzak olmak isterim.”

 

Kaynak Kitap: Mecmuatul Ahzab (Büyük Dua Kitabı) // Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi

Kategori:Seçilmiş Özel Dualar

Tek Yorum

  1. Duayi guzel bir kaynaktan almissiniz
    Ve cok muhim olan bu duayi ele almakla
    Cok degerli is yaptiniiz
    Sagolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.