İçeriğe geç

Azgın Nefsi Islah Etme Duası

Türkçe Okunuşu:

Bismillahirrahmanirrahim
İlahî ileyke eşkû nefsen bissûi emmâraten ve ilel hatîeti mübâdireten. Ve bi me’âsike mûliaten. Ve lisahatike mutaarizeten. Nes’elüke mesâlikel mehâliki. Ve tec’alünî indeke ehvene hâlik’in, kesîretül ileli. Tavîletül emeli. İn messeheş’şerru tecze’ü. Ve in messehül hayrü temne’u. Meyyâleten ilellü’bi vellehvi mehlüvveten bil gafleti ves’sehvi tüsriu ilel hevbeti ve tüsevvikuni bittevbeti.
İlâhi eşkû adüvven yudillünî ve şeytânen yuğvînî. Ked melee bil vesvâsi sadrî. Ve ehâtet havâcisuhu bikâlbi. Yu’adidüliyel havâ. Ve yuzeyyinulî hubbeddünya ve yehûlü beynî ve beynettâati vezzülfâ.

İlâhi ileyke eşkû kalben kâsiyen ma’al vesvâsi mütekalliben. Ve birreyni vettab’i mutelebbisen. Ve aynen anil bükâi min havfike câmideten. Ve ilâ mâ yusirruha tâmihaten. Elâ lâ havle ve lâ kuvvete illâ bi kudretike. Velâ yehatülî min mekârihiddünya illâ bi ismetike. Fes’elüke bibelâği hikmetike ve nefâzi meşîetike. Enlâ tec’aleni liğayri cûdike mutaarızen. Velâ tusayyirenî lil fiteni arazen. Ve künli alel a’dâi nasiren. Ve alel mehazi vel uyûbi sâtiren. Ve minel belâyâ vâkıyen. Ve anil me’asi âsimen. Birahmetike yâ erhamerrâhimîn.

Açıklama:

Bu kıymetli dua, hem nefsin tuzağından korunma ve hem de belalardan kurtulmak için okunacaktır. Ayrıca her şer işler karşısında kalındığında okunacaktır. Gafletten insanı uyaran yegane bir duadır. Oyuna mübtela olan ve bir türlü kendisini kurtaramayan bu duayı okumalıdır. Düşmandan ve şeytandan korunmak için de sık sık okunmalıdır. Bilhassa göğüs darlığına mübtela olanlar, vesveseye kapılanlar bu dua ihlasla sarılmalıdır.
Kalbin kararmasını önleyen, kişiyi şüphecilikten alıkoyan yegane dua varsa, işte bu duadır. İçindeki manalar bu hakikatleri meydana koymaktadır.
Hülasa; bütün gücümüzle Hakkın kuvvet ve kudretine sığınmamız ve içtenlikle dua etmemiz, hem dünya işlerimiz hem ahiret işlerimiz için çok yararlı olacaktır.

Kaynak Kitap: Mecmuatul Ahzab (Büyük Dua Kitabı) // Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi

Kategori:Çeşitli Dualar

20 Yorum

 1. hakan hakan

  Allah Razı Olsun..

 2. alişan alişan

  okuyanların veya okumak isteyenlerin hepsinden razı olsun

 3. metehan metehan

  Allah Razı OLsun

 4. allah razı olsun allah bizi nefzimize yenik düşmekten korusun sevgili peygamberimiz (s.a.v) ‘e layık bir ümmet eylesin AMİNN…

  • Veli Veli

   Allah sizden razı olsu

 5. ahmet karaaslan ahmet karaaslan

  insanın günah işlemesinin bir cok nedeni vardır. nefs insanı tuzaga cekerek onu kötülüklere bogar aslında bu dua onun icin cok önemlidir

 6. meltem meltem

  Neden türkçesi yok? Sadece ben mi anlamıyorum arapçayı :S

  • Onur Onur

   Aynen ya bnde cok merak ettim

  • Can Can

   Hahahaha
   Yav Bi Türkçesini yazmazlar belki büyü duasıdır nereden bileceğiz

 7. bayram bayram

  kotu aliskanliklari birakamayipta onunla savasan kisilere ALLAH yardimcilari olsun , bence en dogrusu tovbe edip yaradana siginmak ondan yardim istemek onun kuralarina uymak yasakladigi seylerden uzak durmak , psikiyatrist ,doktor , bunlarla bosa harcamayin nefisimize hakkim olamiyorsak sadece ALLAH yardim eder . tovbe etmis bir dost tavsiyesi ,saygilar herkese

  • Sevgi Sevgi

   Çok doğru söylüyorsunuz. Allah razı olsun.

 8. VEDAT VEDAT

  ALLAH RAZI OLSUN

 9. aziz aziz

  Nefsime birçok kez yenik düşüyorum buna engel olmayı çok istiyorum ama bazen başaramıyorum çok pişmanım allah yardım ederde şu nefsime yenik düşmem bir daha inşallah 🙁

 10. Nevin Aksu Nevin Aksu

  Türkçesinide yazsaydınız iyi olurdu .. ALLAH razı olsun

 11. Hüseyin Polat Hüseyin Polat

  Türkçesini bende merak ettim ama Allah’ım kabul etmesi dileğiyle bütün gönülden isteyenlerin kabul buyursun amin

 12. Sevgi Sevgi

  Sağolun varolun

 13. Sevgi Sevgi

  Allah razı olsun.

 14. Selam bu dua ne defa okuyorsunuz sadece bilmek istiyorum

 15. Fetheden Fetheden

  Korkuyorum akibetimin fena olmasindan Allah kalplerimizi temizler ins. Yoksa sonumuz fena

 16. bu duayı kaç kere okumak lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.